Gå til hovedområdet
Alle regionale museer i Schleswig-HolsteinAlle regionale museer i SH

Kontakt

Museum for Kunst og Kulturhistorie Gottorp Slot
Schlossinsel 1
24837 Slesvig

Ledelse
Dr. Kirsten Baumann
kirsten.baumann@landesmuseen.sh

Sekretariat
Günna Schneeweiß
+49 (0)4621 813 201
guenna.schneeweiss@landesmuseen.sh

Besøgsservice
Information, reservering, booking
+49 (0)4621 813 222
service@landesmuseen.sh

Fagdiscipliner

Grafisk samling, skulpturpark
Dr. Thomas Gädeke
thomas.gaedeke@landesmuseen.sh

Malerier, Cismar Kloster, kunststiftelser
Dr. Christian Walda
christian.walda@landesmuseen.sh

Skulptur, Stiftung Rolf Horn, regions- og slotshistorie
Dr. Uta Kuhl
uta.kuhl@landesmuseen.sh

Kunsthåndværk, globehus, barokhave
Dr. Ulrich Schneider
ulrich.schneider@landesmuseen.sh

Ledelse af restaurering/ kunstteknologi
Anne-Christine Henningsen
anne.henningsen@landesmuseen.sh

Proveniensforskning
Melanie Jacobi, M.A.
melanie.jacobi@landesmuseen.sh

Service

Bibliotek
Dr. Ivonne Rohmann
ivonne.rohmann@landesmuseen.sh

Presse
Frank Zarp (Ltg.)
+49 (0) 4621 813 208
+49 (0) 170 336 1424
frank.zarp@landesmuseen.sh

Silke Philipsen
+49 (0) 4621 813-196
silke.philipsen@landesmuseen.sh
(ma, ti, to, fr kl. 8-13)

Landesmuseen Schleswig-Holstein
schliessen
Rul op